muchomorek.edu.pl

Nauka i zabawa dzieci

Nauka i zabawa dzieci Żaden dorosły nie jest

Nauka i zabawa dzieci

Już od dawna specjaliści podkreślają, że dzieci najlepiej bawią się poprzez zabawę. Dotyczy to głównie tych najmłodszych – kilkuletnich, ale sprawdza się także w przypadku starszych. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że poprzez zabawę można nauczyć czytać już dwuletnie dzieci. Te najmłodsze pociechy chłoną świat wszystkimi zmysłami, wszystko ich interesuje, wszystkiego chciałyby dotknąć a nawet i zasmakować. Tak to natura wymyśliła, że umysł malutkiego dziecka jest w stanie zapamiętać bardzo dużo.

Żaden dorosły nie jest w stanie w tak krótkim czasie nauczyć się tak wiele jak dzieci. Prostym przykładem może być tutaj nauka języków – czy ktoś dorosły jest w stanie w 3 lata zacząć mówić biegle jakimś językiem obcym? Oczywiście, że nie. Za to dzieci – jak najbardziej są w stanie się tego nauczyć. Co więcej – te najmłodsze wychowujące się w rodzinach dwujęzycznych, są w stanie w ciągu pierwszych 3 lat życia opanować oba języki w sposób doskonały. Dowodzi to tylko w jaki sposób działa umysł dziecka, ile jest w stanie zapamiętać i się nauczyć.

Z tego powodu dzieciństwo to najlepszy czas, żeby pokazać dziecku świat i nauczyć go jak najwięcej. Z nastolatkiem już nie będzie tak łatwo. Im człowiek starszy, tym bardziej traci wrodzoną ciekawość świata. Żeby jednak nauka nie była dla dzieci nieprzyjemnym doświadczeniem, konieczne jest przekazywanie wiedzy poprzez zabawę. Tylko wtedy ma się pewność, że dziecko będzie chętnie w tym działaniu uczestniczyć.

koparko ładowarka milcz
– autor artykułu